Потапянето в празничния дух започна с ръчно изработване на традиционни венци. В тях нашите момичета вплетоха своите наричания за здраве и благоденствие.
Днес младите лазарки се включиха в инициативата на читалището в с. Мосомище, където чрез обредно обикаляне огласиха селото с песни и благопожелания.
Кулминацията на пресъздадените традиции бе ритуалното „кумичене“ край реката по повод предстоящия празник Цветница. Според обичая момичетата хвърлиха своите венци във водата с наричания за добри и светли бъднини.
Тази инициатива преплете минало и настояще, доказвайки, че в ПМГ традициите и модерността вървят ръка за ръка.
Светли празници!

