На 10.11.2023 г. учениците от Xд клас, профил „Икономическо развитие“, с класен ръководител г-жа Василка Фърчева, посетиха една от атракциите в Мелник и региона – винарска изба „При Шестака“. Тя е със 120-годишна история във винопроизводството и е собственост на стара мелнишка фамилия.
Екскурзията се реализира по НП “България – образователни маршрути”, модул “Културните и научните институции като образователна среда”.
На десетокласниците бе изнесена беседа от собственика на избата – Митьо Манолев. Любознателните ученици се запознаха с интересни теми, свързани с технологията на винопроизводството: „История на избата“, „Температура на ферментация и съхранение на виното“, „Сортове вино“, „Гроздобер и винопроизводство“.
Пътуването до живописния град Мелник и посещението на винарската изба обогатиха знанията на учениците за винопроизводството и културното наследство на региона.